Archivace

  • Dlouhodobé uchování dat pro případné budoucí použití 
  • Soubory jsou v konečné podobě, nepředpokládá se jejich častá úprava ani použití
  • Volí se takové uspořádání archivovaných dat, aby se požadované dalo snadno vyhledat a třídit (klíčová slova, kategorie, čas, místo...)
  • Obnovení dat je náročnější

Zálohování

  • Uchovávání dat pro případ náhlé ztráty dat původních (poruchy, lidský faktor, napadení systému, živelná událost...)
  • Aktuální soubory, na kterých se pracuje (stav skladu, známky, fakturace...)
  • Obnovení musí být rychlé
  • Záloha je na jiném stroji a na jiném místě, než na PC s daty, která mají být zálohována

Typy záloh

Základní typy záloh vidíme přehledně na obrázku. Předpokládejme, že budeme zálohovat tak, abychom měli zálohu každodenní práce.

 


  • Úplná

    Zálohují se všechna data. V době mezi zálohami se nezálohuje nic. Obvyklé u malých systémů. Na obrázku úplná záloha každý pátek.

  • Přírůstková

    Jednou za určité období se provede úplná záloha. V době mezi úplnými zálohami se provádí dílčí zálohy dat, která přibyla od poslední zálohy. V: Menší objem dat jednotlivých záloh, N: Složitější a delší obnova.

  • Rozdílová

    Jednou za určité období se provede úplná záloha. V době mezi úplnými zálohami se provádí dílčí zálohy dat, která přibyla od poslední úplné zálohy. V: Rychlejší obnova , N: větší objem dat jednotlivých záloh.

Komprimace (komprese) dat

  • Proces, při kterém původní velikost souboru zmenšíme. 
    • ztrátová - při komprimaci se vypustí nějaká méně postdatná část informace a původní informaci už ji nelze obnovit (př.hudba,video,obrázky)
    • bezeztrátová - nevypouští se žádná informace, pouze se změní podoba binárních dat tak, aby byl výsledný soubor menší. Data obnovíme v plném rozsahu (př.textové soubory). Nejznámější zip, rar, arj...,používáme speciální programy: WinZip, WinRar...
  • Existuje mnoho metod pro oba typy komprimace (komprese) dat.
  • Jestliže je použita komprese při zálohování, je vždy bezzrátová. Při archivaci se používají oba typy.

Média pro uchovávání dat

Pro běžné nenáročné účely se používají všechna běžná média. Lze rozlišit sektor SoHo a velké instituce (vyšší požadavky i větší možnosti investovat do nákladných systémů).

Používané způsoby záznamu při zálohování a archivaci:

  • magnetický záznam (pevné disky, disková pole, páskové jednotky)
  • optický záznam (CD, DVD, BD)
  • elektrický záznam (Flash, SSD)

Z bezpečnostních důvodů mohou být data při archivaci i zálohování šifrována. Existuje velké množství zálohovacího (backup) SW různé složitosti - lze zálohovat pravidelně, různé typy záloh, změněná data apod. Rovněž pro archivaci dat, nejčastěji fotografií. Příkladem může být Zoner Photostudio.

Systémy pro zálohování a archivaci:

  • Pevné disky a disková pole. Diskové pole si můžeme představit jako systém více disků s inteligentním řízením ukládání dat. V nejjednodušším případě se data na prvním disku zrcadlí na disku druhém. V případě poruchy jednoho disku, jsou data stále k dispozici. V: vysoké kapacity - řádově až TB, spolehlivost, rychlost. N: vyšší cena. Životnost dat dlouhá (roky až desítky let). Hlavním důvodem ztráty dat je porucha disku. Používají se často jako síťové systémy (SAN a NAS).
  • Systémy s magnetickým záznamem dat na pásku (obdoba magnetofonových a video kazet). Používají se zejména u větších firem (DAT, DLT, LTO...). Speciální SW. Často i automatické knihovny s páskovými jednotkami, které automaticky mění kazety. V: vysoké kapacity (stovky GB), automatický provoz, spolehlivost. N: vysoká cena. Životnost dat dlouhá (roky až desítky let). Hlavním důvodem ztráty dat je opotřebení kazety (záznamová a čtecí hlava se dotýká povrchu).
  • Ukládání na CD, DVD, BD. V: cena, dostupnost. N: náročnost, nevhodné pro velký objem dat, nízká životnost dat. U optických disků udávají výrobci živostnost desítky let (u spec. až sto let). Ale při ideálním skladování. Při používání médií a běžném skladování se životnost podstatně snižuje. Proto v běžném prostředí, kde existují výkyvy teploty, vlhkosti, světo apod., můžeme počítat s živostností dat řádově max. v létech. Hlavním důvodem ztráty dat je oxidace odrazivé vrsty a poškození povrchu (zhoršení optických vlastností).
  • Ukládání dan na paměťové karty a flash disky. Moderní způsob a často využívaný ukládání dat. Problém je především v životnosti zařízení. Poškození karty (manipulace, statický náboj, virus apod.) bývá nejčastější příčinou ztráty dat, která nelze v běžných podmínká obnovit. Ne samotný princip záznamu. Dokonce se vyrábí paměťové karty pro archivaci s možností pouze jednoho zápisu, ale s dlouhou životností dat - 100 let. V: cena, dostupnost, mobilita, N: zatím relativně nízká kapacita, omezený počet zápisů, nízká životnost média v praxi.
  • Online úložiště. Skutečně moderní způsob ukládání dat. Vhodný pro zálohy i archivaci. Myslíme skutečná datová úložiště. Většinou, zvláště pokud je ukládání dat nezpoplatněno, není garantována dostupnost ani životnost dat. Technologie nejznámějších firem poskytujících tyto služby pro uložení dat, jejich zabezpečení a jejich zálohy je však na velmi vysoké úrovni, mnohem vyšší než u běžných firem. To dává předpoklad velmi kvalitních služe a zkušenosti uživatelů to potvrzují. Samotný přenos ani uložení dat není bezpečné, data mohou vidět  V: dostupnost, možnost ukládat data z různých zařízení, cena, N: zatím malá kapacita pro jednoho uživatele (jednotky GB), nutnost připojení k internetu, uživatel nezná, kdo se s jeho daty seznamuje. Nejznámější online úložiště jsou: Mezi online úložiště (zejména pro rychlou zálohu malých souborů) lze využít servery v internetu určené původně pro jiné účely, jako emailový server (pošlu email sám sobě), webový server apod. Existuje i mnoho dalších serverů pro archivaci a především sdílení dat. Příkladem jsou uloz.to, rajce.net apod.

Hlavní výhodou digitálního záznamu je možnost data překopírovat 1:1 jinam, bez ztráty informace. Nejvhodnější systém pro archivaci je tedy data po čase obnovovat ("přelévat" jinam).

 

autor: Veronika Hanáková