Pojmy a zkratky

  1. Barevná hloubka

    Barevná hloubka v počítačové grafice je počet možných barev vyjádřený počtem bitů. Pro zakódování jedné složky barvy se používá nejčastěji 8 bitů. V modelu RGB je to tedy 24 bitů. Při 24bitové hloubce může obraz obsahovat více než 16 miliónů barev (224) - True Color.
    Běžně se používá 24bitová barevná hloubka, v profesionálním použití i 48bitová.  Údaj u obrázku např. 2500x1750x24 znamená rastrový obrázek o rozměrech 2500x1750 pixelů a 24bitovou barevnou hloubku, tj. každý pixel může mít jednu z 224 barev.

  2. CAPTCHA

    Je test, jehož cílem je rozlišit člověka od stroje. Bývá na webových stránkách v podobě obrázků s přeškrtanými deformovanými znaky. Úkolem uživatele je poznat a správně zapsat znaky z obrázku. To by měl zvládnout pouze člověk, ne program. Tím je zajištěno, že s programem na webové stránce pracuje člověk, ne jiný program (robot, počítač), který by dokázal např. automaticky stahovat data a využívat je jinde (zpoždění vlaků, uložené soubory), automaticky přispívat do diskuzních fór (spam), vyplňovat ankety apod. 

    Pro uživatele obtěžující. Dá se nahradit i jinými způsoby. Např. skryté formuláře jsou viditelné pro roboty, ne pro člověka. Lze ho i obejít viz třeba zde.

  3. Ethernet

    Je způsob komunikace více zařízení po jedné sběrnici (vodičích). Je standardizován v normě IEEE 802.3. Pracuje na principu CSMA/CD. Jedna stanice, když chce vysílat, poslouchá, až na sběrnici není žádný signál. Pak začne vysílat. Může se stát, že začne vysílat více stanic najednou, dojde ke kolizi. Kolizi stanice zjistí, přestanou vysílat a znovu začnou až po uplynutí náhodného času. Tím se kolize minimalizují. 

    Dnes už nejsou připojené všechny stanice na stejných vodičích. Téměř výhradně se k propojení používá kroucená dvojlinka a přepínače. Jedna stanice je tedy vždy připojena na jeden port přepínače. Pro vysílání i příjem má zvláštní pár vodičů, nedochází ke kolizím. Jeden úsek sítě typu ethernet s kroucenými vodiči může být dlouhý max. 100m.

    V sítích LAN se dnes téměř všude používá tento systém s kroucenými páry vodičů, síťovými přepínači. Používají se rychlosti 100 Mb/s a vyšší. Využívají se i optická vlákna s převodníky na kroucený pár. Standardní konektor pro drátové propojení nese označení RJ-45.

  4. HDMI

    Je zkratka pro High Definition Multimedia Interface. Standard propojení multimediálních zařízení (zvuk i obraz) spotřební elektroniky. Zvuková a obrazová data jsou přenášena digitálně a HDMI podporuje full HD obraz i vícekanálový zvuk. Využívá se pro audiovizuální zařízení jako např. televizory, satelitní přijímače, ale i pro připojení monitorů a projektorů k PC.

    Použití HDMI je pro výrobce licencováno. Byl tedy vyvinut konkurenční, ale méně rozšířený formát DisplayPort. HDMI je v jednom směru kompatibilní s DVI (když je DVI výstup z PC), lze použít levný adaptér.

  5. Kodek

    Slovo kodek je složené ze slov kodér a dekodér. Je to software (může být i hardware), které realizuje algoritmus kódování navzorkovaného analogového signálu do digitální podoby vhodné pro uložení do souboru nebo přenos a opačně. Platí to i pro opačný směr. Kodeky se používají při zpracování audia a videa. Existuje mnoho typů kodeků. Některé se používají ve vysílání digitální televize, jiné třeba při zpracování hovoru v mobilních telefonech.
    Kódování/kodér neslouží k utajení dat, slouží k transformaci dat do podoby vhodné pro další zpracování.

  6. Modem

    Složenina modulátor - demodulátor. Zařízení pro přenos dat. Používá se pro přenos dat z jednoho prostředí do prostředí jiného. Původně digitální signály z počítače byly měněny na akustický signál, který se vysílal po telefonním vedení. Původně pro přenos digitálních signálů po analogovém telefonním vedení. Dělo se to tak, že signál o kmitočtu ve slyšitelném spektru (tón) byl modulován (např. měnil v malých mezích kmitočet) podle digitálního signálu, který bylo třeba přenášet. Slyšitelný tón jde přenášet přes telefonní vedení a tím jel přenesen i digitální signál. Podobně se přenášel fax.

    Dnes se používají modemy pro připojení k internetu přes telefonní vedení (ADSL, VDSL modemy), přes síťě kabelové TV apod.

  7. QWERTY/QWERTZ

    Označení způsobu rozmístění znaků na klávesnici. V anglicky mluvících zemí je to QWERTY. Rozmístění znaků je stejné jako dříve u psacích strojů a vychází z prstokladu a četnosti jednotlivých znaků v psaném textu.

    U české klávesnice jsou zaměněny znaky "Z" a "Y". České rozložení historicky vychází z německého, které je rovněž QWERTZ.

  8. USB

    Universal serial bus - univerzální rozhraní pro sériový přenos dat. Několik verzí, které jsou vzájemně zpětně kompatibilní, dnes se používají verze 2.0 (rychlost až 480 Mbit/s) a nové 3.0 (rychlost až 5 Gbit/s). Rozšířilo se jako standard pro připojení periférií k PC, např. tiskáren, skenerů, myší, klávesnic, externích disků, flash pamětí, ale i fotoaparátů, navigací, telefonů a dalších zařízení. Nejčastěji používané rozhraní, pro připojení se používá několik typů konektorů.

    Protože obsahuje i napájecí vodiče o napětí 5V malého výkonu, používá se často i pro připojení malých zařízení bez přenosu dat, jako jsou nabíječky, lampičky apod.

  9. WYSIWYG

    What you see is what you get. Způsob editace dokumentu, kdy výsledný dokument má takový vzhled jako dokument v editoru při jeho tvorbě.

  10. WiFi

    Je označení pro bezdrátovou (rádiovou) komunikaci v pásmu ISM. V rámci přidělování rádiových kmitočtů byly určeny malé úseky pro využití ISM (Industrial, Science, Medical), typicky pásmo 2,4 GHz. Za splnění určitých podmínek lze v tomto pásmu vysílat bez povolení, musíme je však sdílet s dalšími sužbami. Toto pásmo využívají např. mikrovlnné trouby, ale i komunikační prostředky WiFi a Bluetooth. Jedněmi z těchto prostředků jsou zařízení s certifikaci WiFi. Samotná certifikace nemá praktický význam, jsou to zařízení, která vyhovují některému za standardů IEEE 802.11.x. Tyto standardy definují technické parametry.

    Rozmach WiFi zařízení a nízká cena umožnily použití WiFi rádiových sítí i pro domácnosti. Díky ceně je používají i některé firmy pro připojení k internetu. WiFi je primárně určené pro bezdrátové LAN.

    Pro profesionální rádiovou komunikaci se používají jiné standardy.