Vytisknout

Analogový a digitální signál

Signál - informace

Signál je informace, která je představovaná nějakou fyzikální veličinou.

Informaci prostředky ICT zpracováváme, ukladádáme pro další využití nebo přenášíme na jiné místo.

Analogový signál

Příkladem záznamu analogového signálu je gramofonová deska  (voskový váleček -  Edison) nebo fotografický film. Podle úrovně signálu, v tomto případě zvuku, se v čase vyrývá drážka do válečku nebo desky. Při čtení takovéto informace se rozechvěje membrána podle tvaru drážky, kterou snímá  jehla v čase (deska se otáčí).

 

Časový průběh obvyklého analogového signálu

Digitální (=číslicový) signál

Princip vzorkování

Výhody a nevýhody digitálního signálu

 Princip kvantování - kvantizační zkreslení

 

 00010010001111001110010001111100110011001000111010001100110011111...

Princip vzniku digitálního signálu.

 Obvody a funkční bloky, které převádí analogový signál na digitální se nazývají analogově digitální převodníky, zkráceně A/D převodníky. Zpětný převod provádí D/A převodníky. Převodníky spolu s dalšími obvody pro zpracování signálu se nachází např. ve zvukové kartě (A/D a D/A zvuku) nebo na grafické kartě (D/A pro zobrazení obrazu na analogovém monitoru, případně i A/D pro záznam obrazu).

Principy vzorkování signálu se zabývali v první polovině 20. století vědci jako Nyquist, Shannon, Kotělnikov. Teorie známá jako Shannova praví, aby bylo možné zaznamenat a opět rekonstruovat (A/D a D/A) periodický analogový signál, musí být vzorkován alespoň dvakrát za periodu. Tedy musí být pořízeny dva vzorky analogového signálu za jednu jeho periodu. Je-li analogový signál složen z více periodických signálů (běžná věc - řeč), musí být vzorkován alespoň dvakrát za periodu nejvyššího kmitočtu (t.j. nejkratší perioda), který je v signálu obsažen.

Příkladem digitálního záznamu zvuku je hudební CD. V přehrávači digitální signál potom měníme na analogový a posloucháme z reproduktorů. Dalším příkladem je mobilní telefon. Data (tel. čísla, signalizace i hovor) se přenáší digitálně. A/D a D/A převodníky jsou v telefonech. Bylo zjištěno, že v řeči je nejvíce signálů o kmitočtech 300 Hz - 3400 Hz (s rezervou 4000). Stačí tedy pro A/D převod vzorkovat řeč osmtisíckrát za sekundu (kmitočet vzorkování je 8 kHz, vzorkuje se po 125 mikrosekundách). Proto se digitálni technologie, přestože teoreticky byly rozpracovány mnohem dříve, objevují v běžné praxi až v osmdesátých a devadesátých létech 20. století.

Zobrazení: 349